Tervise, elujõu ja energia säilitamine vananedes eeldab teadlikku panustamist, mugavustsoonist väljumist ning hoolivat tähelepanu oma keha, vaimu ja hinge vajadustele. Kas me tegelikult hoolitseme enda eest piisavalt?
Eestis toovad lühikesed talvepäevad kaasa väsimust ja meeleolulangust. Pimedus võib tekitada stressi, eriti kui meie elu ei kulge kooskõlas looduse rütmidega. On oluline mõista, et just nüüd on aeg tempot maha võtta, hingata sügavalt ja taastuda.
Eesti tervishoid sarnaneb teiste Ida-Euroopa riikidega, kus keskendutakse pigem tagajärgede ravimisele kui põhjuste ennetamisele. Ennetava mõtteviisi juurutamine on hädavajalik. Isegi kui inimene tunneb end hästi, tuleks pöörata tähelepanu vaimsele tervisele, füüsilisele aktiivsusele ja toitumisele – need kõik on võtmed vananemise aeglustamisel.
Portugalist saadud kogemus Longevity Wellness Resortis näitas, kuidas edukas ja terve ärimees keeldus algselt stressijuhtimise programmist. Spa-juht rõhutas, et stressijuhtimine on ennetava tervisekäitumise alustala. Teadlikkus stressist ja selle maandamise tehnikate – näiteks hingamisharjutused, tähelepanu suunamine ja lõdvestus – õppimine aitab ennetada läbipõlemist ja parandada elukvaliteeti.
Tänapäeval ootame tihti kiireid tulemusi, ka tervise osas. Tegelikult on tervis pikaajaline investeering, mille mõju ilmneb aastate jooksul. Regulaarne treening, tasakaalustatud toitumine ja stressi maandamine ei pruugi kohe nähtavat tulemust anda, kuid on väärtuslik panus tulevikku.
Dr Rainer Arendt Zürichi Dolder Grand Spa hotellist on öelnud, et keha erinevad osad vananevad erinevalt – see on loomulik protsess. Vananemine võib olla normaalne, aeglane või kiire, sõltudes suuresti elustiilist. “Better aging” ehk „parem vananemine“ põhineb teadusel ja tõenduspõhistel teraapiatel ning aitab säilitada nooruslikkust ja energiat.
Teadus on toonud uusi lahendusi vananemisvastasesse hooldusesse. Näiteks kaloripiirangut seostatakse DNA vananemisprotsesside aeglustumisega. Populaarsust koguvad ka eksosoomidel ja kasvufaktoritel põhinevad nahahooldustooted, mis toetavad naha uuenemist ja noorendamist. (Allikad: Business Insider, Vogue)
Elame vananevas ühiskonnas, kus aastaks 2050 on iga lapse kohta kaks eakat inimest. See seab surve tervisesüsteemile. Seetõttu on üha olulisem ennetada haigusi ja pakkuda võimalusi tervislikuks eluks, et pikendada aktiivset eluiga. (Allikas: WHO)
„Parem vananemine“ hõlmab nii vaimset, füüsilist kui ka hingelist heaolu. See mõtteviis toetab regulaarseid tervisekontrolle, tervislike harjumuste kujundamist ning elukestvat õppimist. See nõuab siirast huvi enda heaolu vastu ning valmisolekut muuta oma väärtushinnanguid ja harjumusi.
Vananemisvastane eluviis ei ole ainult lihtne ja loomulik eluviis, vaid ka teadlik ja eesmärgipärane tegevus. See kutsub meid üles võtma aega iseenda jaoks ja tegelema oma isikliku arenguga. Paljude jaoks algab muutus esteetilistest muudatustest, mis annavad enesekindlust ja käivitavad sisemise motivatsiooni tegeleda ka tervise ja vaimse heaoluga. Alles siis jõutakse toitumise, liikumise ja sisemise tasakaalu juurde kuigi ideaalses maailmas võiks see toimuda just vastupidi.
Vananemisvastane eluviis on tee, mis aitab pikendada tervelt elatud elu ja säilitada elukvaliteeti. Ennetavate sammude astumine, teadliku hoolitsuse rakendamine ja aja võtmine iseendale aitavad meil vananeda elujõuliselt ja väärikalt.